Kancelaria Sejmu znów bez klauzul środowiskowych

SejmRP-logo

Urząd ogłosił przetarg na zakup 500 tabletów. Niestety nie zawarł w nim żadnych zapisów dotyczących efektywności energetycznej sprzętu, poziomu emisji hałasu czy jego recyklingu.

Już wcześniej zwracaliśmy uwagę Kancelarii Sejmu, że przy większych zamówieniach warto uwzględniać klauzule środowiskowe. Informowaliśmy o tym przy okazji przetargu na dostawę chemii gospodarczej (syg. BIZ/3020-24/2014). Obejmował zakup aż kilkudziesięciu tysięcy sztuk różnych artykułów.

Teraz kolejna szansa nie została wykorzystana. Urząd planuje nabyć 500 tabletów (BIZ/3020-14/15). Niestety w ogłoszeniu skoncentrował się głównie na cenie i okresie gwarancji. Nie wpisał za to żadnych kryteriów ekologicznych, które dla sprzętów biurowych określa GPP (Green Public Procurement). W piśmie skierowanym do instytucji zwracamy uwagę, że mogły to być chociażby wymogi dotyczące efektywności energetycznej sprzętu (certyfikat Energy Star), poziomu emisji hałasu czy jego recyklingu. Zostały opracowane tak, aby można było je zastosować przy niewielkim wzroście cen i minimalnym wysiłku związanym z weryfikacją specyfikacji sprzętu.

Mamy nadzieję, że Kancelaria Sejmu przygotowując następne zamówienia weźmie pod uwagę również aspekty ekologiczne, a my będziemy mogli zapisać pozytywną praktykę na jej koncie.

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU KANCELARII SEJMU

SIWZ DO OGŁOSZENIA KANCELARII SEJMU