Newsletter zrównoważonych zamówień publicznych: kwiecień 2017

W najnowszym wydaniu naszego newslettera informujemy o raporcie Najwyższej Izbie Kontroli, wskazującym na niską skalę stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.

Informujemy o kolejnych udanych interwencjach w sprawie ich stosowania, które wysłaliśmy wraz z NSZZ „Solidarność” oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich – m.in. w oddziale ZUS w Płocku oraz w mieście Orneta.

Nie zabrakło również dobrych praktyk – tym razem sprawdziliśmy, w jaki sposób do zrównoważonych zamówień publicznych podchodzi Uniwersytet w Edynburgu, Liverpool i Kalifornia.

9.5.2017

Szanowni Państwo,

Piskalski-mini

Z przyjemnością informujemy o starcie naszej odświeżonej strony internetowej. Mamy ambicję, by adres www.instytutzzp.pl był ważną dla Państwa witryną, dostarczającą nie tylko informacji o naszych działaniach, ale również o globalnych trendach i doniesieniach z zakresu zrównoważonych zamówień publicznych.

Sporo wiedzy będą również Państwo mogli uzyskać dzięki kolejnej, czwartej już międzynarodowej konferencji „Reforma Prawa zamówień publicznych”, tym razem poświęconej aspektom społecznym, która odbędzie się 29 maja w Łodzi. Nasz Instytut objął ją swoim patronatem.

W minionych tygodniach naszą szczególną uwagę zwrócił raport Najwyższej Izby Kontroli na temat stosowania klauzul społecznych. Potwierdza on nasze obserwacje co do niskiej skali ich stosowania przez instytucje publiczne. Mamy nadzieję, że zainspiruje on do pogłębionej dyskusji na temat odpowiedzialności instytucji publicznych za swoje otoczenie społeczne.

Za nami szereg udanych interwencji w ramach „żółtych kartek”. Dzięki naszej współpracy z NSZZ „Solidarność” oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich udało się m.in. zagwantować minimalną stawkę godzinową pracownikom ochrony w zakładzie ZUS w Płocku oraz umowy o pracę sprzątającym przestrzenie publiczne w Ornecie.

Jak zwykle przygotowaliśmy dla Państwa szereg inspirujących, dobrych praktyk. Mamy nadzieję, że wiedza o działaniach z zakresu zrównoważonych zamówień publicznych, podejmowanych przez Uniwersytet w Edynburgu czy miasto Liverpool zainspiruje Państwa instytucje do podobnych, pozytywnych dla ludzi i środowiska działań.

Zapraszamy do lektury,

Grzegorz Piskalski, Instytut Zrównoważonych Zamówień Publicznych

Raport NIK potwierdza niską skalę stosowania klauzul społecznych

W skontrolowanych instytucjach administracji rządowej umowy uwzględniające klauzule społeczne stanowiły zaledwie 0,9% zawartych umów, reprezentujących 16,7% ich wartości. Te same wskaźniki w wypadku jednostek samorządu terytorialnego wyniosły odpowiednio 2,3 oraz 2,5%.

Czytaj więcej >>>

Reforma Prawa zamówień publicznych. Aspekty społeczne w zamówieniach publicznych

Instytut Zrównoważonych Zamówień Publicznych objął patronatem międzynarodową konferencję, która odbędzie się 29 maja w Łodzi.

Czytaj więcej >>>

Urząd Zamówień Publicznych odpowiada na nasze uwagi do Krajowego Planu Działań

UZP deklaruje, że jego działania monitoringowe będą mieć bardziej rozbudowany charakter dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu PO WER.

Czytaj więcej >>>

Interwencje w interesie społecznym

Bartłomiej Kozek rozmawia z Sylwią Szczepańską z NSZZ „Solidarność” o interwencjach w instytucjach publicznych zapominających o klauzulach społecznych.

Czytaj więcej >>>

Prezes ZUS interweniuje w sprawie zamówienia w oddziale w Płocku

Naszą uwagę zwrócił brak zagwarantowania przez instytucję odpowiednich środków finansowych, umożliwiających wypłacanie minimalnej stawki godzinowej realizującym zamówienie na usługi ochrony.

Czytaj więcej >>>

Orneta modyfikuje zamówienie na sprzątanie miasta

Po naszej wspólnej interwencji z NSZZ „Solidarność” oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich miasto w województwie warmińsko-mazurskim zmienia zapisy przetargowe.

Czytaj więcej >>>

Urząd Dzielnicy Wola zastosuje kryteria środowiskowe!

Po naszej interwencji w sprawie zamówienia na dostawę 4.200 ryz papieru do Urzędu Dzielnicy Wola instytucja zdecydowała się na unieważnienie postępowania.

Czytaj więcej >>>

„Żółta kartka” dla oddziału GDDKiA w Łodzi

Pracownicy realizujący zamówienie łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mogą otrzymać tylko 7,83 złote za godzinę pracy.

Czytaj więcej >>>

Opole: Firma ochroniarska straci zamówienie z Ratusza?

Współpracowniczka naszego Instytutu, Katarzyna Duda, wysłała pismo do prezydenta miasta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego.

Czytaj więcej >>>

Usługi ochrony pod lupą IZZP, „Solidarności” i Federacji Przedsiębiorców Polskich

Kolejne „żółte kartki” dla instytucji, zapominających o zagwarantowaniu wypłacania pracownikom realizującym zamówienia publiczne minimalnej stawki godzinowej.

Czytaj więcej >>>

Kolejne „żółte kartki” dla instytucji publicznych

Wśród branych pod lupę instytucji znalazły się zarówno urzędy centralne (np. Główny Inspektorat Sanitarny), jak i jednostki poległe władzom samorządowym (takie jak Miejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dąbrowie Górniczej).

Czytaj więcej >>>

UZP i GIODO: zamawiający mogą kontrolować, czy wykonawcy zatrudniają na umowę o pracę

Wspólne stanowisko obu instytucji daje szansę na uporządkowanie zamieszania powstałego po opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Czytaj więcej >>>

Policjanci przesiadają się na hybrydy. Dobry ruch?

„To pierwsze tego typu pojazdy w śląskim garnizonie, zastąpią wysłużone samochody z silnikami Diesla, co ma się przyczynić do ograniczania smogu”.

Czytaj więcej >>>

Kalifornia wymaga zamawiania technologii magazynowania energii

Najludniejszy stan Stanów Zjednoczonych znany jest z ambitnych działań na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

Czytaj więcej >>>

Liverpool wykorzystuje zamówienia publiczne do rozwijania miasta

Instytucje publiczne promują dobre praktyki zamówieniowe również w sektorze prywatnym.

Czytaj więcej >>>

Uniwersytet w Edynburgu zamawia odpowiedzialnie

Troska o lokalny biznes, efektywne wykorzystywanie sprzętu elektronicznego oraz promowanie produktów Fair Trade w codziennym funkcjonowaniu uczelni.

Czytaj więcej >>>

Warunki pracy ochroniarzy w Opolu zainteresowaly media

„Trudno uwierzyć, ale za godzinę pilnowania folwarku przy ulicy Partyzanckiej w Opolu jedna z firm ochroniarskich płaciła zaledwie 1,19 zł. Jedna z pracownic otrzymała wynagrodzenie 500 zł za 420 godzin pracy”.

Czytaj więcej >>>

Nowa Trybuna Opolska: 1,19 zł za godzinę pracy. Tyle płaciła firma wynajęta przez ratusz

Regionalny dziennik zainteresował się bulwersującą sprawą skandalicznych warunków płacy i pracy przy wynajętej przez miasto ochronie zabytkowego folwarku.

Czytaj dalej >>>

Katarzyna Duda komentuje wypowiedzi prezydenta Opola

„Od momentu nagłośnienia nagannych warunków, jakie panowały w folwarku w Opolu, podtrzymuję swoje stanowisko”.

Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita: Solidarność buntuje się przeciw ZUS

„W niektórych oddziałach nie dość, że płaci się poniżej wymaganej prawem stawki, to zamiast na etatach zatrudnia się na zleceniu lub samozatrudnieniu”.

Czytaj więcej >>>

Tygodnik Solidarność: Żółta kartka dla ZUS

„Po Pszczynie, Szydłowcu, Zielonej Górze, Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim, Żarach, Suwałkach oraz Tomaszowie Mazowieckim przyszła kolej na Płock”.

Czytaj dalej >>>

Rzeczpospolita: ZUS wypowiada umowę ochronie

„Oddział w Płocku rezygnuje ze współpracy z firmą, która płaci poniżej minimalnego wynagrodzenia”.

Czytaj więcej >>>

Tygodnik Solidarność o „żółtej kartce” na warszawskich Włochach

„Wydział Zamówień Publicznych dzielnicy Włochy m. st. Warszawy nie zagwarantował zatrudnienia na umowy o pracę dla wszystkich realizujących zamówienie na usługi pocztowe”.

Czytaj więcej >>>

Instytut Zrównoważonych Zamówień Publicznych
ul. Grażyny 13
02-548 Warszawa
tel.: (22) 628 40 80
Jeżeli nie życzy sobie Pani/ Pan otrzymywać tego newslettera, bardzo prosimy o wysłanie emaila na adres mailing@centrumcsr.pl z tytułem „rezygnacja”.