Uniwersytet w Edynburgu zamawia odpowiedzialnie

Uni EdynUczelnie wyższe stanowią istotne dla lokalnych społeczności instytucje. Kształcą kadry dla firm, przyciągają ludzi z różnych zakątków świata, zatrudniają własnych pracowników.

Ich decyzje zakupowe nie pozostają bez wpływu na warunki płacy i pracy czy stan środowisko – nie tylko w ich bezpośrednim otoczeniu, ale nawet na globalną skalę.

Liczące się w skali globalnej uczelnie, takie jak Uniwersytet w Edynburgu, zdają sobie z tego sprawę, wykorzystując zamówienia publiczne do realizowania celów społecznych i ekologicznych.

Wymóg umów o pracę bez narzędzi kontroli, ekonomia społeczna po macoszemu – sytuacja w przetargach po zmianach w Prawie zamówień publicznych

ZZPNowelizacja Prawa zamówień publicznych weszła w życie 28 lipca.

Monitoring Instytutu Zrównoważonych Zamówień Publicznych wykazał pozytywne skutki zmian dla upowszechnienia się zapisów wspierających zatrudnianie na umowę o pracę.

Nadal jednak brakuje skutecznych narzędzi oraz woli politycznej do egzekwowania zapisów przetargowych oraz wspierania zatrudniania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Apelujemy do Uniwersytetu Jagiellońskiego o uwzględnianie aspektów środowiskowych i globalnych

herb_uniwersytetu_jagiellonskiegoO wyzwaniach, związanych z zakupami sprzętu elektronicznego pisaliśmy niejednokrotnie.

Komputery, tablety, telefony komórkowe – wszystkie te urządzenia pobierają energię, co wpływa zarówno na koszty funkcjonowania instytucji publicznych, jak i na poziom powstałych przy produkcji energii zanieczyszczeń, wpływających na stan powietrza oraz zmiany klimatu.

Powstają one również często z naruszeniem praw człowieka – w kiepskich warunkach higienicznych, z pracującymi po kilkanaście godzin, kiepsko opłacanymi pracownikami.

Chcemy, by najstarsza polska uczelnia wyższa brała te kwestie pod uwagę przy planowanych zakupach.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu bez klauzul środowiskowych w przetargu na komputery

ue-wroW czasach, gdy sporo mówi się na temat konieczności przeciwdziałania zmianom klimatu czy walki z zanieczyszczeniami powietrza wydawać by się mogło, że instytucje publiczne będą rozumieć wagę tych problemów.

Niestety okazuje się, że wrocławska uczelnia ekonomiczna zapomniała o wpisaniu kwestii środowiskowych do swojego zamówienia na sprzęt elektroniczny.

Postanowiliśmy podjąć interwencję w tej sprawie.

Społecznie odpowiedzialne zamówienia elektroniki – dobre praktyki

Odpowiedzialne społecznie zamówienia sprzętu elektronicznego mają kluczowe znaczenie dla jakości pracy w krajach Globalnego Południa.

WEED

Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie promuje ekologiczną elektronikę!

W zamówieniu na „sukcesywną dostawę zestawów komputerowych, monitorów i laptopów dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” oraz w przetargu na „dostawę materiałów eksploatacyjnych” uczelnia wymaga od dostawców zastosowania kryteriów GPP (Zielonych Zamówień Publicznych). W tym przypadku mogą one oznaczać redukcję emisji promieniowania  (m.in. certyfikat TCO), obniżenie zużycia energii, (m.in. standard Energy Star). Kryteria GPP w odniesieniu do materiałów eksploatacyjnych oznaczać mogą z kolei ekologiczne tonery.

SGH

Electronics Watch: poprawa warunków pracy w światowym przemyśle elektronicznym

Electronics Watch to międzynarodowa, niezależna organizacja monitorująca, której celem jest poprawa warunków pracy w globalnym przemyśle elektronicznym poprzez społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne w Europie. Współtworzyliśmy ją od stycznia 2013 roku. 

Jej powstanie jest efektem projektu „Procure IT Fair: Establishing a Workers’ Rights Consortium modelled organisation for sustainable public purchasing of electronics in Europe”.

„Zielone Wiadomości” o naszym raporcie: „Nowoczesne technologie, staroświecki wyzysk”

Portal opisuje publikację Fundacji CentrumCSR.PL i Good Electronics pt. „Wrobieni w serwery” (Servants for servers). Raport jest wynikiem obywatelskiego śledztwa. Opowiada o studentach zmuszanych do pracy w fabryce elektroniki Winstron w Zhongshan produkującej serwery dla takich firm jak HP, Dell, Lenovo.

WROBIENIPRESS

Jak zamawiać energooszczędne produkty – zapraszamy na webinarium! Czwartek 29 października, godz. 15.00

Zapraszamy na webinarium, na którym będzie można zapoznać się z nowymi kryteriami Komisji Europejskiej dotyczącymi energooszczędnych produktów i w jaki sposób wdrażać te zasady. Spotkanie w języku angielskim, organizowane w ramach kampanii Procura+ Sustainable Procurement Campaign,  odbędzie się w czwartek 29 października o godz. 15.00.

Publikacja raportu „Wrobieni w serwery”

WROBIENIOKLADKA_PRESSPubliczne uczelnie w całej Europie w ramach zamówień publicznych kupują sprzęt komputerowy produkowany z wykorzystaniem pracy przymusowej – ujawnia najnowsze opracowanie międzynarodowej sieci organizacji GoodElectronics, do której należy Fundacja CentrumCSR.PL.