Zamówienia publiczne tematem dyskusji wokół Brexitu

UK flagaWychodzące z Unii Europejskiej Zjednoczone Królestwo zastanawia się nad kształtem przyszłych relacji na linii Londyn-Bruksela.

Okazuje się, że jednym z czynników tego, w jaki sposób będą one wyglądać mogą stać się regulacje dotyczące decyzji zakupowych instytucji publicznych.

Istotną kwestią dotyczącą przyszłego statusu Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej jest to, czy powinny one wiązać się z resztą Europy unią celną.

O ile rządząca krajem Partia Konserwatywna chce tego uniknąć – co ma pozwolić Londynowi na zawieranie umów handlowych z innymi krajami i blokami gospodarczymi – o tyle opozycyjna Partia Pracy ma na ten temat inne zdanie.

Przewodniczący jej Jeremy Corbyn w poniedziałkowym wystąpieniu ogłosił, że chce unii celnej z UE – tyle że w nieco zmodyfikowanej postaci.

Modyfikacje mają m.in. umożliwić ewentualnemu lewicowemu rządowi prowadzenia aktywnej polityki w zakresie pomocy publicznej, wykorzystywania zamówień publicznych do stymulowania gospodarki oraz unikania korzystania z outsourcingu usług publicznych prywatnym firmom.

Więcej na ten temat przeczytać można np. w brytyjskiej edycji serwisu Business Insider.