„Zielone Wiadomości” o naszym raporcie: „Nowoczesne technologie, staroświecki wyzysk”

Portal opisuje publikację Fundacji CentrumCSR.PL i Good Electronics pt. „Wrobieni w serwery” (Servants for servers). Raport jest wynikiem obywatelskiego śledztwa. Opowiada o studentach zmuszanych do pracy w fabryce elektroniki Winstron w Zhongshan produkującej serwery dla takich firm jak HP, Dell, Lenovo.

WROBIENIPRESS

– Innym, obok obowiązkowego charakteru pracy problemem jest nieprzestrzeganie regulacji, dotyczących pracy praktykantów – pisze Bartłomiej Kozek w „Zielonych Wiadomościach”. – Według chińskiego prawa nie powinni oni pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, zabronione są również nocne zmiany. Dziennikarskie śledztwo wykazało jednak, że pozostają one w tym wypadku na papierze. Rozmowy ze studentami wykazały, że praktyki te mają miejsce, a ich ofiarami padają nawet osoby między 16 a 18 rokiem życia, zmuszane do pracy w nadgodzinach co drugi dzień. Dzień pracy trwać tu ma 10-12 godzin, a tydzień pracy – rozciągać się do 6 dni w tygodniu.

Wistron – co nie zaskakuje – nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Twierdzi, że studenci mogą w każdej chwili odejść i podaje konkretne liczby wskazujące na to, że z tej opcji korzystają. Firma zapewnia również, że przestrzega obowiązującego prawa dotyczącego maksymalnego czasu pracy czy zakazu nocnych zmian dla uczących się.

Najciekawsza jest jednak odpowiedź korporacji na zarzuty, że oferuje ona pracę, która w żaden sposób nie jest powiązana z programami nauczania większości studentów.    – Studenci zdają się mieć mylne wrażenie w kwestii ich programów nauczania oraz pracy w fabryce Wistron – twierdzi przedsiębiorstwo w specjalnym komunikacie.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Przypominamy, że jednymi z największych odbiorców elektroniki są unijne instytucje publiczne, w tym uniwersytety. Poprzez odpowiednie zapisy w przetargach także mogą wpłynąć na warunki pracy w krajach rozwijających się. Wystarczy dołączyć do Electronics Watch, koalicji reprezentowanej w Polsce przez Fundację CentrumCSR.PL. Eksperci są w stanie nieodpłatnie udostępnić gotowe do zastosowania klauzule społeczne i wesprzeć w procesie przeprowadzenia postępowania na zakup etycznego sprzętu.